10.000 wagens, 10 kranen, 1 visie: ICO bouwt Europa’s slimste autogarage

13 november 2025 door
10.000 wagens, 10 kranen, 1 visie: ICO bouwt Europa’s slimste autogarage
APZI

In de achterhaven van Zeebrugge breekt International Car Operators (ICO) binnenkort nieuw terrein open. Het bedrijf sloot samenwerkingsovereenkomsten met Ceratec en stow Group voor de bouw van een volledig geautomatiseerde multistorage-garage; goed voor 10.000 voertuigen. Deze Europese primeur, boordevol technologie en innovatieve logistiek, moet in 2027 operationeel zijn.

Vergunning en capaciteitsgroei

Recent kreeg ICO een omgevingsvergunning voor een reeks uitbreidingen op de site in Zeebrugge. Daardoor kan de jaarlijkse verwerkingscapaciteit van het bedrijf stijgen van 2,5 naar 3 miljoen voertuigen. De nieuwe multistorage-garage vormt het centrale element van deze groeistrategie en komt op een terrein van 5 hectare op de ZID-terminal (Zuidelijk Insteekdok).

Volledig automatische opslag

Wat dit project uniek maakt, is de volledige automatisatie van het parkeersysteem.

Tien automatische kranen zullen voertuigen efficiënt verplaatsen binnen een innovatief racksysteem. Voor de veiligheid van de hulpdiensten wordt de installatie verdeeld over twee gescheiden gebouwen met een gespreide kraanstructuur.

De rollen van de partners zijn duidelijk afgelijnd:

  • stow Group (Moeskroen) bouwt de volledige staalstructuur en het geavanceerde racksysteem.
  • Ceratec (Ploegsteert) staat in voor de automatisatie: via VIN-herkenning (voertuigidentificatienummer) worden voertuigen automatisch in en uit het systeem gehaald.
  • Het systeem wordt geïntegreerd met ICO’s Terminal Operating System (TOS), waardoor elke handeling in real time kan worden opgevolgd en aangestuurd.

Toekomstige parkeergarage ICO in Zeebrugge (c) ICO

Efficiënte en duurzame logistiek

Volgens managing director Alain Guillemyn vormt dit project een grote stap in de verdere technologische ontwikkeling van de terminal.

“Met deze investering versterken we niet alleen onze operationele efficiëntie, maar zetten we ook in op slimme logistiek en duurzame groei. Minder voertuigbewegingen betekent minder uitstoot, terwijl we de beschikbare havenruimte efficiënter benutten.”

Ook voor Ceratec is het project een mijlpaal.

Executive chairman Philip De Bruyn benadrukt dat de samenwerking met ICO resulteerde in een oplossing die de toon zal zetten voor toekomstige logistieke projecten in Europa.

Kennis voor Europa

ICO, dat onderdeel is van de Japanse scheepvaartgroep NYK, telt meer dan 1.000 medewerkers en heeft terminals in Zeebrugge en Antwerpen (Vrasene). De expertise die in Zeebrugge wordt opgebouwd, wordt ook ingezet bij de ontwikkeling van een nieuw parkeergebouw op de NYK-terminal in Barcelona.

Met deze geautomatiseerde autogarage positioneert ICO Zeebrugge zich als een pionier in voertuiglogistiek en als een belangrijke schakel in de verdere digitalisering en optimalisatie van de Europese rijwiel- en autohubs.


Voor een uitgebreid verslag, zie het artikel op Flows.
Datum: 04/11/2025

Deel deze post
Labels
Archiveren